Przejdź do treści

Czy psychodeliki zmienią świat?

  magic mushroms


  Psychodeliki takie jak MDMA, LSD, czy grzyby zawierające psylocybinę, zdecydowanie przeżywają swój czas.
  W związku z nową falą badań nad tymi substancjami, wiele osób uważa ostatnie lata za „renesans psychodelików”.

  Psychodeliki nie tylko do zabawy

  Lata 60. ubiegłego wieku były ostatnim okresem rozkwitu psychodelików w świecie zachodnim. Z tego powodu ludzie mają tendencję do wiązania tych substancji z ruchami popularnymi z tamtego okresu, zwłaszcza tymi, które miały miejsce w USA. Biorąc pod uwagę ich związek z hipisami i poczucie otwartości, jakie towarzyszy zażywaniu tych narkotyków, większość ludzi postrzega psychodeliki w odniesieniu do szeroko zakrojonych, złożonych problemów.

  Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej psychodeliki są używane w kontekście zawodowym, a nie tylko w celach rekreacyjnych. Specjaliści od technologii w Dolinie Krzemowej stosują mikrodawki z psychodelikami, aby poprawić swoją wydajność w pracy, MDMA jest używane w badaniach terapeutycznych u osób cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD)

  Antropolog społeczny David Dupius potwierdził wcześniej to twierdzenie, stwierdzając, że „badania populacji ogólnej sugerują, że doświadczenia z narkotykami psychodelicznymi mogą zmieniać poglądy polityczne ludzi i ich stosunek do natury”

  Choć psychodeliki mają właściwości sprzyjające rozpadowi „ja”, badacze odkryli, że zażywanie tych substancji może nie mieć tak zbawiennego wpływu na świat, jak wielu sobie to wyobraża. Na przykład Dupuis napisał, że „psychodeliki mogą po prostu odzwierciedlać lub wzmacniać dominujące wartości osób, które ich używają”, zamiast inspirować je do poszukiwania alternatywnych perspektyw. Brian Pace, patolog roślin z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, zauważył, że badania nad psychodelikami wykazały „wzmocnienie tego, co znajduje się w pobliżu – co w tym przypadku jest rodzajem neoliberalnych narracji indywidualistycznych”.  Źródła
  (I)https://www.nature.com/articles/s41591-021-01336-3

  Sprawdź nasze popularne produkty