Przejdź do treści

Czym jest ayahuasca (ajałaska)? Działanie, korzyści i skutki uboczne

  Ayahuasca jest znana z efektów zmieniających umysł. Niektórzy wierzą, że może poprawić zdrowie mózgu i samopoczucie, ale stosowanie tego naparu nie jest pozbawione ryzyka. Dlatego ważne jest, aby w pełni zbadać potencjalne ryzyko przed podjęciem decyzji, czy pić ayahuascę czy nie.

  Opowieści o nieustraszonych poszukiwaczach przygód podróżujących do odległych krain w celu spróbowania ayahuaski, napoju halucynogennego, zyskują na popularności.

  Ayahuasca jest znana ze swojego potężnego wpływu na ludzi podczas „tripu”. Ma potencjał, aby przynieść zarówno pozytywne & negatywne spostrzeżenia – niektóre z nich mogą być głęboko głębokie, podczas gdy inne mogą być dość niepokojące.

  Naukowcy dokonali kilku niezwykłych odkryć na temat długoterminowych korzyści Ayahuasca na nasze zdrowie. Najwyraźniej ta tradycyjna medycyna oferuje niesamowitą obietnicę poprawy naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia.

  Ten artykuł bierze głębsze spojrzenie na Ayahuascę i jej potencjał do poprawy naszego zdrowia. Wszystkie fakty są starannie zbadane z wiarygodnych źródeł.

  Czym jest ayahuasca?

  Ayahuasca, która występuje pod wieloma nazwami, takimi jak „herbata”, „winorośl” czy „la purga”, to specjalny napar sporządzony z liści krzewu Psychotria viridis i łodyg winorośli Banisteriopsis caapi. Można do niego dodać również inne składniki.

  Na przestrzeni dziejów napój ten był i nadal jest używany ze względu na swoje duchowe i religijne znaczenie przez wiele amazońskich plemion. Nawet dzisiaj różne wspólnoty religijne w Brazylii i Ameryce Północnej uważają go za święty napój, np. Santo Daime.

  Ceremonie ayahuascowe wymagają przygotowania specjalnego naparu z gotowanych liści krzewu Psychotria viridis i łodyg winorośli Banisteriopsis caapi, co zwykle robi doświadczony uzdrowiciel lub szaman znany jako curandero.

  Przed przejściem przez proces leczniczy, winorośl Banisteriopsis caapi jest dokładnie czyszczona i rozbijana. Pomaga to wzmocnić moc jego związków po ugotowaniu.

  Szaman redukuje napar, aż będzie z niego zadowolony, po czym woda jest usuwana i rezerwowana. Następnie powtarza proces, aż do uzyskania zagęszczonego płynu. Po ostudzeniu jest on ostatecznie odcedzany, aby wydobyć wszelkie zanieczyszczenia.

  Jak to działa?

  Ayahuasca ma dwa podstawowe składniki-Banisteriopsis caapi & Psychotria viridis, oba są naturalnie psychoaktywne. Ten ostatni zawiera N,N-dimetylotryptaminę (DMT), naturalny związek psychodeliczny występujący w roślinie.

  DMT, mimo że jest niezwykle silnym psychodelikiem, napotyka na przeszkodę w postaci enzymów MAO, znajdujących się w wątrobie i przewodzie pokarmowym. Enzymy te szybko go rozkładają, utrudniając efektywne wykorzystanie.

  Aby DMT było skuteczne, musi być przyjmowane wraz z inhibitorem MAO, takim jak β-karboliny znajdujące się w roślinie Banisteriopsis caapi. Nie tylko umożliwiają one działanie DMT, ale również posiadają własne właściwości psychoaktywne.

  Poprzez połączenie dwóch specjalnych roślin powstaje potężna psychodeliczna mikstura, która może zmienić twój stan świadomości. Może to skutkować żywymi halucynacjami, doświadczeniami poza ciałem i ekstremalnym uniesieniem.

  Podsumowanie

  Ayahuasca, powstała z połączenia roślin Banisteriopsis caapi i Psychotria viridis, jest imponującą miksturą, która zabiera w odyseję świadomości. Zawiera substancje psychoaktywne, które mogą zmienić poziom świadomości.

  Sprawdź nasze popularne produkty