Przejdź do treści

Historia Grzybów Psylocybinowych

  Podobnie jak psychodeliczne doznania, które wywołują grzyby, historia grzybów psylocybinowych jest długa i kręta.. Od użycia w starożytnych rytuałach religijnych do rozkwitu w ruchu kontrkulturowym. Od przełomowych badań naukowych po mroczne wieki magicznych grzybów, historia psylocybiny na wiele sposobów odzwierciedla historię ludzkości.

  Grzyby psylocybinowe powszechnie znane jako „grzyby halucynogenne” lub „magiczne grzyby„, są polifiletyczną grupą grzybów zawierających psilocybinę występujących niemal na całym świecie. Psilocybina jest głównym składnikiem chemicznym wywołującym psychodeliczne efekty tych magicznych grzybów. Używano jej od tysięcy lat do celów rytualnych, religijnych, leczniczych i rekreacyjnych.

  Dowiedz się więcej o psylocybinie i jej pełnej historii — od magii po bad tripy.

  Historia magicznych grzybów- od czasów starożytnych do współczesnych zastosowań

  Magiczne grzyby były używane od narodzin cywilizacji 12 000 lat temu i mogły być używane nawet wcześniej.

  Wczesne dowody istnienia magicznych grzybów zostały znalezione w Australii na muralu. Starożytna grafika przedstawia psychodeliczne ilustracje i grzyby. Archeolodzy datowali go na około 10 000 lat p.n.e. Malowidła naskalne w Hiszpanii sugerują, że magiczne grzyby były w Europie od bardzo, bardzo dawna. Archeolodzy znaleźli malowidła pochodzące z 4000 lat p.n.e. zawierające rysunki ludzi, którzy nosili rytualne przedmioty przypominające grzyby.

  Halucynogenne gatunki z rodzaju Psilocybe były używane przez rdzennych mieszkańców Mezoameryki do komunii religijnej, wróżenia i uzdrawiania, od czasów prekolumbijskich po dziś.

  W szybie i grobowcu komorowym znaleziono statuetkę z około 200 roku n.e.przedstawiającą grzyb mocno przypominający Psilocybe mexicana. Gatunek Psilocybe był znany Aztekom jako Teōnanācatl (dosłownie „boski grzyb”) Mówi się, że został podany podczas koronacji władcy Azteków Montezumy II w 1502 r.

  Kiedy Bernadino de Sahagún podróżował do Ameryki Środkowej, opisał, jak Mazatekowie używali teonanaácatl (rodzaj grzyba) do praktyk rytualnych. Hiszpańscy konkwistadorzy szybko zaczęli atakować kultury Azteków, uznając wiele z ich rytuałów, takich jak używanie narkotyków i inne starożytne tradycje, za pogańskie. Nie tylko stłumili te kultury, ale także uczynili priorytetem ich szybkie nawrócenie. Najwyraźniej Hiszpanie wierzyli, że grzyby używane przez Azteków pozwalały na komunikację z demonami. Pomimo tej historii, używanie teonanácatl przetrwało na niektórych odległych obszarach.

  Niektórzy naukowcy argumentują, że ludzie konsumują psilocybinę od czasu, gdy rozwinęły się nasze mózgi i staliśmy się ewolucyjnie odrębni. I nic dziwnego – delfiny, renifery i jaguary lubią spożywać substancje psychoaktywne. Co więcej, grzyby psilocybe można znaleźć na każdym kontynencie.

  Etnobotanik i psychonauta Terence McKenna argumentował, że grzyby mogły doprowadzić do szybszej ewolucji ludzkości. Twierdził, że mogą otwierać ścieżki między różnymi sieciami mózgowymi, zwiększać rozmiar ludzkiego mózgu i w konsekwencji dać początek takim ideom jak religia i język.

  Historia grzybów psylocybinowych w kulturze zachodniej

  Pierwsza wzmianka o grzybach halucynogennych w europejskiej literaturze pojawiła się w London Medical and Physical Journal, gdy mężczyzna wspomniał, że stosował grzyby Psilocybe semilanceata ze swoją rodziną. Grzyby zebrane w londyńskim Green Park, zjedzone na śniadanie wywołały u niego „atak nieumiarkowanego śmiechu, a groźby ojca i matki nie mogły go powstrzymać”

  W 1955 Valentina Pavlovna Wasson i R. Gordon Wasson stali się pierwszymi znanymi Europejczykami, którzy aktywnie uczestniczyli w ceremonii zbierania grzybów. W 1956 Roger Heim zidentyfikował grzyby psychodeliczne, które Wassonowie przywieźli z Meksyku jako Psilocybe, a w 1958 Albert Hofmann po raz pierwszy zidentyfikował psilocybinę i psylocynę jako aktywne związki w tych grzybach.
  ’Timothy Leary czyta artykuł Life Wasson i postanawia podróżować do Meksyku, aby doświadczyć grzybów psychodelicznych. Po Harvardzie Leary spędził czas w Berkeley, a następnie zaczął pracować nad własnymi eksperymentami z LSD.
  To doprowadziło go do założenia Harvard Psilocybin Project w 1960 roku.

  Alpert i Leary przeprowadzili m.in. badanie z psychodelikami u więźniów w latach 60-tych. Oto, co wydarzyło się pod koniec eksperymentu. To było imponujące, ponieważ wskaźnik recydywy znacznie spadł, poniżej 40%. Ten eksperyment i inny, w którym uczestniczyli studenci biotechnologii przyjmujący psilocybinę wzbudził pewne kontrowersje.

  Wassonowie, Leary, Terence McKenna, Robert Anton Wilson i wielu innych spopularyzowało zastosowanie enteogenów, badająć ich właściwości i dużo o nich mówiąc . Doprowadziło to do eksplozji stosowania grzybów psilocybinowych na całym świecie.

  W Ameryce Północnej, Europie i Azji było wiele różnych gatunków grzybów używanych do psilocybiny. Na początku lat 70. większość z nich została odkryta i zaczęto je powszechnie zbierać i spożywać. Powstało wiele książek, które zawierają wskazówki dotyczące uprawy grzybów psylocybinowych. Łatwa dostępnośc dziko rosnących grzybów, jak i niezbyt skomplikowana uprawa uczyniły je jednym z bardziej popularnych dostępnych środków psychodelicznych.

  Wojna z narkotykami: Ciemne wieki grzybów psylocybinowych

  Wracając do lat 60. psychodeliki stały się znaczącym symbolem ruchu kontrkulturowego. Ruch kontrkulturowy był wówczas ważny w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Stosowanie grzybów psylocybinowych zainspirowało Alberta Hoffmana do stworzenia LSD, które po zsyntetyzowaniu stało się niezwykle popularne. Z powodu rosnącej popularności psychodelików i rozczarowania „systemem” zakaz stosowania psychodelików został wprowadzony w 1971 r. na Konwencji ONZ o substancjach psychotropowych.

  W 1968 roku stosowanie środków psychedelicznych, takich jak psilocybina, zostało federalnie zakazane w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystując obawy i fałszywe badania, prezydent Nixon uchwalił w 1971 roku ustawę o substancjach kontrolowanych, rozpoczynając niezwykle szkodliwą Wojnę z Narkotykami.
  Z powodu zakazu zaprzestano prawie wszystkich badań nad korzyściami, jakie psylocybina przynosi ludziom.

  Renesans psychodelików – ponowne rozpoczęcie badań nad psylocybiną

  Z uwagi na wojnę z narkotykami badania nad psylocybiną były wstrzymane na 30 lat, dopóki Uniwersytet w Zurychu nie rozpoczął ich ponownie w 1997 roku. Badania, które wykazały, że psylocybina zwiększa aktywność mózgu stały się katalizatorem dla badań prowadzonych w innych instytucjach. Okazało się, że psylocybina nie tylko zwiększa aktywność mózgu, ale może być także skuteczna w leczeniu wielu schorzeń psychologicznych i przewlekłego bólu.

  Zmiany te doprowadziły do otwartego myślenia i bardziej postępowego podejścia do polityki narkotykowej w całym kraju oraz do zwiększonej ilość badań nad zastosowaniem psychodelików.

  “The Johns Hopkins Center for Psychedelic and Consciousness Research” jest liderem w badaniach nad innowacyjnymi terapiami z wykorzystaniem psilocybiny. Stwierdzono, że molekuła psylocybiny, naturalnie występującego związku w „magicznych grzybach”, umożliwia jej przenikanie do centralnego układu nerwowego. Naukowcy i lekarze wciąż próbują zbadać wszystkie skutki psylocybiny na mózg i umysł, ale już teraz postrzegają ją jako potencjalny środek terapeutyczny w leczeniu chorób psychicznych.

  W ciągu ostatnich lat pojawiło się bardzo dużo obiecujących badań naukowych dotyczących użycia psylocybiny. Wynika z nich, że niepozorne “magiczne grzyby” mogą pomóc rzucić palenie wieloletnim palaczom i alkoholikom. Stosowanie psychodelików może też łagodzić ciężką depresję i zmniejszać niepokój egzystencjonalny u osób z zagrażający życiu rakiem.

  W prestiżowym magazynie Nature opublikowano artykuł, w którym wykazano, że zdrowe osoby, które mikrodawkują psychodeliki, wykazują większą motywację związaną z prowadzeniem zdrowego stylu życia i odczuwają niższy poziom lęku i depresji w porównaniu z osobami, które nie stosują mikrodawek.

  Lubisz czytać o psychodelikach? Chcesz dowiedzieć się więcej o niesamowitym świecie grzybów? Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Już wkrótce na naszym blogu znajdziesz wiele świeżych informacji, raportów i ciekawostek z psychodelicznego świata

  Choć uprawianie i spożywanie magicznych grzybów nie jest wszędzie legalne, nasze GrowKity możesz kupić bez żadnych problemów, sprawdź nasz GrowKit sklep!

  Sprawdź nasze popularne produkty