Przejdź do treści

Teoria Naćpanej Małpy wg Terence’a McKenny

  Psychodeliczne korzenie ludzkiej ewolucji.. czyli jak magiczne grzyby przyczyniły się do rozwoju naszej cywilizacji?


  Teoria „Stoned Ape”,
  czyli Teoria Naćpanej Małpy – może to brzmieć jak nazwa naprawdę kiepskiego filmu sci-fi, ale to fascynująca i dająca do myślenia koncepcja, która rzuca wyzwanie naszemu rozumieniu ewolucji człowieka. Według jednego z pierwszych badaczy roślin psychoaktywnych Terence’a McKenny, nasi wcześni przodkowie czasami “zupełnie przypadkiem” spożywali psylocybinowe grzybki i to na zawsze zmieniło bieg ludzkiej ewolucji. 

  Fascynująca i niekonwencjonalna teoria zaproponowana przez Terence’a McKennę, który sugeruje, że prehistoryczni ludzie spożywali psychodeliczne grzyby, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju języka, kultury i duchowości. McKenna wierzył, że spożycie psylocybiny – substancji psychoaktywnej znajdującej się w grzybach, może wprowadzić nasze mózgi na zupełnie inny poziom funkcjonowania. Po jej spożyciu możemy zacząć postrzegać świat w zupełnie nowy sposób i tworzyć nowe, abstrakcyjne sposoby myślenia, co przyczyniło się się do szybszego rozwoju naszej inteligencji i świadomości.

  Autor teorii sugeruje, że spożywanie grzybów psylocybinowych doprowadziło do wykształcenia mowy, myślenia abstrakcyjnego oraz zapoczątkowało rozwój kultury i duchowości. Teoria „Stoned Ape” jest bardzo kontrowersyjna, ale jednocześnie niesamowicie interesująca i warta przemyślenia. 

  Trzymajcie się za kapelusze, bo czeka nas dzika przejażdżka po zakręconym świecie Terence’a McKenny i jego teorii “Stoned Ape”

  Wyobraź sobie, że kiedyś dawno temu grupa owłosionych ludzi natknęła się na kilka dziwnych grzybów. Bez zastanowienia, zdecydowali się je zjeść, co spowodowało dziką i trippy jazdę przez kosmos…  Nagle zaczęli dostrzegać kolory, których wcześniej nie znali, słyszeć dźwięki, których nie byli w stanie opisać i czuć, że są bardziej połączeni z otaczającym światem niż kiedykolwiek wcześniej. To wszystko zaowocowało znaczącymi zmianami w rozwoju ludzkiego mózgu, a cała ta sytuacja stała się punktem wyjścia dla fascynującej teorii „Stoned Ape”.

  Według Terence’a McKenny, to właśnie spożycie grzybów psylocybinowych przez naszych prehistorycznych przodków było kluczowym momentem, który umożliwił rozwój naszych umysłów i w efekcie przyczynił się do rozwoju całej cywilizacji.

  Ewolucja świadomości: Jak spożywanie grzybów psylocybinowych wpłynęło na rozwój mózgu i ludzkiej cywilizacji

  McKenna uważał, że właśnie dzięki spożyciu “magicznych grzybów”, mózgi naszych przodków zaczęły działać na zupełnie innych falach. W rezultacie, pojawiły się zupełnie nowe sposoby myślenia, a my zaczęliśmy postrzegać świat w zupełnie inny sposób. To wszystko zaowocowało szybkim rozwojem naszej inteligencji, a w efekcie przyczyniło się do powstania sztuki, nauki i filozofii. 

  „McKenna założył, że psylocybina spowodowała szybką reorganizację zdolności prymitywnego mózgu do przetwarzania informacji, co z kolei zapoczątkowało szybką ewolucję, która doprowadziła do wczesnej sztuki, języka i technologii zapisanej w archeologicznym zapisie Homo sapiens. Jako pierwsi ludzie, powiedział, że „zjedliśmy naszą drogę do wyższej świadomości” poprzez spożywanie tych grzybów, które wyrosły z nawozu zwierzęcego. Psylocybina, powiedział, przyniosła nam 'z umysłu zwierzęcego i do świata artykułowanej mowy i wyobraźni.

  Człowiek, magiczne grzyby i bydlęce łajno: psychodeliczna teoria na temat początków kultury ludzkiej i osadnictwa


  Wiem, co sobie możesz pomyśleć – to wszystko brzmi jak gadki ćpuna, który wypalił na jeden raz za dużo. Ale trzymajcie się, bo teoria McKenny ma poważne podstawy.  Sugeruje on, że doświadczenia psychodeliczne zapoczątkowały rozwój języka, kultury i duchowości u wczesnych ludzi.

  W rezultacie wszystkie “wynalazki”, takie jak mowa, rozwój kultury i duchowości sprawiły, że u naszych przodków wykształciły się zupełnie nowe obszary mózgu, co pomogło osiągnąć kolejny etap ewolucyjny – przejście na osadniczy tryb życia, co spowodowało zacieśnienie więzi społecznych oraz zapoczątkowało proces udomowienia dzikich zwierząt.

  „Ponieważ ewolucja kulturowa człowieka doprowadziła do udomowienia dzikiego bydła, ludzie zaczęli spędzać dużo więcej czasu wokół bydlęcego łajna, wyjaśnił McKenna. A ponieważ grzyby psylocybinowe powszechnie rosną w krowich odchodach, 'międzygatunkowa współzależność człowieka i grzyba została wzmocniona i pogłębiona. To właśnie w tym czasie religijny rytuał, tworzenie kalendarza i naturalna magia weszły na swoje miejsce.”

  Według teorii naćpanej małpy, nasi przodkowie nie tylko odurzali się grzybami, ale także rozwijali naprawdę imponujące zdolności poznawcze dzięki psylocybinie.. Możliwe, że to dzięki temu mózg człowieka zwiększył swoją objętość trzykrotnie, co pozwoliło na wykształcenie umiejętności myślenia wyższego rzędu wpływając na przyspieszony rozwój kultury, duchowości, nauki i sztuki. 

  Oczywiście, nie wszyscy zgadzają się z teorią naćpanej małpy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nie ma żadnych konkretnych dowodów na jej poparcie i że jest to nic więcej niż dziki i fantazyjny pomysł.

  Ale hej, nie pozwólmy, aby taki drobiazg jak dowód stanął na drodze dobrej historii, prawda? 😉

  Z całą powagą jednak, Teoria Naćpanej Małpy jest fascynującą i intrygującą koncepcją, która rzuca wyzwanie naszemu rozumieniu ewolucji człowieka. Kto wie, jakie inne  szalone teorie wymyślimy w przyszłości?  Może pewnego dnia odkryjemy, że kosmici byli zaangażowani w naszą ewolucję, albo że wszyscy jesteśmy tylko postaciami w gigantycznej symulacji.

  Możliwości są nieograniczone!

  Sprawdź nasze popularne produkty