Przejdź do treści

Łysiczka lancetowata – wygląd, właściwości, występowanie

  Łysiczka Lancetowata, czyli Psilocybe semilanceata, to rodzaj grzyba należący do rodziny Hymenogastraceae. Polską nazwę nadał jej Władysław Wojewoda w 1987 roku. W polskiej literaturze mykologicznej gatunek ten opisywany był również jako kołpaczek lancetowaty, cierniówka lub bedłka lancentowata.

  Łysiczka lancetowata – ogólna charakterystyka

  Łysiczka to jedyny grzyb z rodzaju grzybów psylocybinowych, który występuje na obszarze Polski. Jest jednak rzadki i można go łatwo pomylić z innymi grzybami np. kołpaczkiem. Łysiczki zawierają substancje psychoaktywne takie jak psylocybina i psylocyna, dlatego ich spożycie wpływa na Twoje postrzeganie rzeczywistości i powoduje zmiany nastroju.

  Więcej na temat działania psylocybiny dowiesz się z tego artykułu.

  Jak wygląda łysiczka lancetowata?

  Trzon łysiczki jest bardzo smukły i długi, ma stożkowaty kapelusz z ostrą końcówką, który jest twardy i elastyczny. Dorasta do wysokości od 3 cm do 10 cm i osiąga średnicę od 0,5 mm do 2 mm. Na górze ma kapelusz mały kapelusz o średnicy około 0,5 cm – 2,5 cm.

  Powierzchnia czapki jest wilgotna i śliska. Kolor może być kasztanowo-brązowy, w tym płowożółty. Blaszki mogą być koloru oliwkowego, przez fioletowy aż po czarnobrązowy.

  Owocniki łysiczka barwią dłonie na niebiesko podczas zbioru. Ten kolor wskazuje na obecność psylocybiny.

  Istnieje wiele różnych gatunków grzybów podobnych do łysiczek, np. kołpaczki. Oprócz podobieństwa grzyby te lubią pojawiać się w tych samych miejscach. Aby odróżnić oba grzyby, warto zwrócić uwagę na cechy szczególne dla łysiczki lancetowatej, takie jak: ciemne blaszki, spiczasty garb na szczycie kapelusza oraz elastyczny, długi i mocny trzon. Z drugiej strony kołpaczki mogą osiągać znacznie większe rozmiary, a ich nóżki – w przeciwieństwie do łysiczek – są proste i łamliwe.

  Łysiczka Lancetowata – występowanie w Polsce

  W Polsce łysiczka występuje bardzo rzadko. Choć grzyby zwykle kojarzą nam się z lasem, łysiczek nie znajdziemy zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Najlepiej szukać jej na otwartych terenach, jak łąki i pastwiska. Znajdziemy ją również na zboczach gór. Lubi tereny podmokłe i rośnie wśród mchów i traw, czasami można ją spotkać na leśnych polanach.

  Czy łysiczki są w Polsce legalne?

  Mimo, że łysiczka występuje naturalnie w Polsce, to z uwagi na zawartość substancji psychoaktywnych wg. polskiego prawa łysiczka jest uważana za środek odurzający i jej zbieranie, spożywanie i posiadanie są w Polsce niezgodne z prawem.

  Sprawdź nasze popularne produkty